اموزش های نحوه استفاده از ابزار

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از  تراز لیزری و تنظیم آن

نحوه استفاده از تراز لیزری : تراز لیزری به زبانی ساده دستگاهی الکترونیکی است. که پرتویی پر قدرت قرمز یا سبز را در امتداد محور افقی و عمودی پخش می‌کند.

 کارخانه‌ های  سازنده تراز، ارتفاع خروج پرتوها را در محدوده مشخصی تعیین می‌کنند.  با کمک این ابزارها می‌توانید تمام کارهای داخلی را به راحتی  انجام دهید. نحوه کار با  این نوع ترازها به  نسبت  آسان  تر بوده و خیلی راحت تر میتوان ان را یاد گرفت.

این دستگاه‌ بسیار سبک و کوچک است ، وزنی بین نیم تا یک کیلوگرم داشته و بسیار حساس است. به همین دلیل باید با احتیاط زیادی با آن کار کرد و مراقب باشید هیچ گونه اسیبی مانند : افتادن ، ضربه ، و کج شدن به دستگاه وارد نشود. توصیه می‌شود که حتی در مدل‌های مجهز به سوئیچ ایمنی مواظب افتادن آن باشید چون به‌ سادگی آسیب می‌بیند.

ترازهای لیزری چگونه کار می‌کنند؟

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از تراز لیزری

پرتوهای سبز یا قرمز از تراز لیزری خارج می‌شوند. در واقع این نوع  لیزرها  نوعی پرتوی نوریِ به‌ شدت متمرکز و تقویت‌ شده هستند .

 که با دیود LED ساطع می‌شود و هر چه ضخامت این پرتوها کمتر باشد بهتر است. ضخامت به پارامترهای دیود و سطح تمرکز نور وابسته است. پرتوهای بسیار نازک دقت را به شدت زیاد می‌کنند. و حتی در مسافت‌های بسیار زیادی مانند: 30 تا 50 متر، خطای احتمالی در آنها تقریبا  صفر است.

رنگ پرتوها هم مهم هستند. از رنگ قرمز یا استاندارد برای کارهای داخلی استفاده می‌شود. البته احتمال دارد این رنگ در فضاهای بزرگ یا اتاق‌های بشدت  روشن قابل مشاهده نباشد. به همین دلیل تعدادی از مدل‌های تراز لیزری از پرتوهایی با رنگ سبز ستفاده می‌کنند که چندین  برابر نسبت به رنگ قرمز روشن‌تر و راحت تر دیده میشوند.

جبران‌ساز اپتیکی الکترونیکی بخش بسیارمهمی از هر تراز لیزری است. که به‌ صورت مغناطیسی یا پنوماتیک تثبیت می‌شود.

این  جبران‌سازهای مغناطیسی و پنوماتیکی کار مشابهی را انجام می‌دهند:

 دستگاه را روی حالت  خود تراز تنظیم  کرده و در محدوده حرکت آزاد که کارخانه‌های سازنده ان را  تعیین میکنند، حرکت می‌کنند (معمولا 5-3 ± درجه).

تنظیم پرتوهای لیزر به‌طور اتوماتیک و دقیق و با توجه به محور چرخشی در جهت‌های عمودی و افقی اهمیت زیادی دارد. تنها در شرایطی می‌توان این کار را انجام داد که دستگاه به‌صورت افقی قرار بگیرد.

اگر حاشیه شیب از حد مجاز بیشتر شود، بیشتر مدل‌ها دیگر نمی‌توانند با سیگنال‌های صوتی یا نوری خوب کار کنند. در مورد انواع تثبیت‌ کننده‌ها هم ابتدا باید بدانید چگونه کار میکنند و دقیقا کار انها چیست؟ جبران‌ سازهای مغناطیسی کاری مشابه تثبیت‌ کننده دارند. و حاوی آونگ هستند که این آونگ با یک سیستم آهنربا کنترل می‌شود.

در یک تثبیت‌ کننده پنوماتیک، موقعیت آونگ به‌ وسیله یک سیستم تعدیل ارتعاش با استفاده از هوا مشخص می‌شود.

به جز مواقعی که یک میدان مغناطیسی قوی روی جبران‌ساز مغناطیسی (ترانسفورماتور نزدیک یا خط ولتاژ بالا) عمل کند. تثبیت‌کننده و جبران‌ساز مغناطیسی اثربخشی مشابهی دارند. و میدان مغناطیسی قوی در سیستم اختلال ایجاد می‌کند.

جدیدا در ساخت بعضی از ترازهای حباب‌دار از جبران‌ساز‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. که حسگرهای الکترونیکی داخلی دارند. و انها اطلاعات را به یک پردازنده ارسال می‌کنند .بنابراین عملکرد سیستم موتور کنترل می‌شود. اگرچه این ترازها ‌قیمت بالایی دارند اما دقت در عین حال دقت انها چندین برابر است.

 نحوه آموزش کار با تراز لیزری

برای مشاهده دیگر محصولات کیلک کنید

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از تراز لیزری

نحوه استفاده از تراز لیزری

در این بخش در مورد نکاتی مهم توضیح می‌دهیم که کار با این نوع تراز را برایتان راحت‌تر می‌کند.

 1. یک تراز لیزری خوب و مناسب بخرید. بوش، دیوالت، هیوندای و رونیکس از برندهای معروف در زمینه تولید تراز لیزری هستند. نحوه کار با تراز لیزری رونیکس بسیار ساده بوده و تنها کافی است حباب را با وسط ویال تنظیم کنید. سپس لیزر، سطح یا خط شاقولی یا نقطه را نشان می‌دهد.
 1. از یک دستگاه خودتراز خودکار استفاده کنید. ترازهای لیزری متقاطع یک خط تراز، یک خط شاقولی یا هر دو را نشان می‌دهند و برای انواع کارهای تسطیح و لوله‌کشی بسیارمناسب تر هستند.
 1. از گونیا لیزری استفاده کنید. استفاده از این گونیا برای چیدمان کاشی و تنظیم گوشه‌های 90 درجه در دکینگ‌ها یا سوله‌ها مناسب است. گونیا یک جفت خط عمود بر هم را نشان می‌دهد.
 1. از تراز خود ترازشونده سه یا پنج نقطه‌ای استفاده کنید. همچنین می‌توانید این تراز را روی سه‌پایه نصب کنید و آن را بچرخانید تا انتهای یک خط تراز را مشخص کنید. ترازهای لیزریِ نقطه‌ای خطوط را نشان نمی‌دهند. اما جایگزین خوبی برای وزنه شاقول هستند. نحوه کار با تراز لیزری بوش بسیار ساده است. تنها کافی است با توجه به نوع کار ونیاز خود آن را انتخاب کنید.
 1. از تراز دوار خودترازشونده استفاده کنید. این ترازها در پروژه‌های بزرگ فضای باز و برای تعیین ارتفاع پایه‌های فونداسیون یا تسطیح پایه‌های دکینگ مناسب هستند.
 1. پرتوهای لیزر در نور شدید به‌خوبی مشاهده نمی‌شوند. از عینک‌های قرمز مخصوص استفاده کنید تا بتوانید بهتر ببینید. انتظار معجزه نداشته باشید. اما این عینک‌ها باعث می‌شوند بهتر بتوانید نور لیزر را ببینید. اگر بیرون از منزل یا در فضای روشن کار می‌کنید، استفاده ای این عینک های برای راحتی کار فراموش نشود.
 2. خطوط چیدمان مربعی شکل را بدون دردسر مشخص کنید. در پروژه‌های بازسازی و بهسازی منزل حتما باید از خطوط چیدمان مربعی استفاده کنید. از گونیا لیزری برای کاشی‌کاری، کفپوش‌ها یا دیوارها استفاده کنید. با این نوع خاص از تراز لیزری می‌توانید یک جفت خطوط عمود بر هم را مانند خطوط متقاطع را نشان دهید.
 1. تراز را روی سه‌پایه قرار دهید. بعضی از مدل‌های تراز همراه با  سه‌پایه هستند. اما اگر تراز شما این‌طور نیست، برای آن یک سه‌پایه تهیه کنید. سه‌پایه به شما کمک می‌کند تا لیزر را به‌آسانی در بهترین ارتفاع  دلخواه تنظیم کنید. و بتوانید آن را روی زمین ناهموار تراز کنید.
 1. با کمک تراز لیزری می‌توانید اندازه‌گیری‌هایتان را از یک خط مرجع انجام دهید. با کمک تراز، یک خط لیزر را در نقطه‌ای روی دیوار پخش کنید و از آن به عنوان مرجع استفاده کنید.

نحوه تنظیم تراز لیزری

بعضی از ترازها قابلیت این را دارند که به صورت خودکار تراز شوند. و قیمت آنها هم بالاتراست . به همین دلیل نحوه کار با تراز لیزری دیوابت و هیوندای بسیار ساده است. اما بعضی دیگر این امکان را ندارند. نحوه کار این ترازها نسبت به انواع خودتراز شونده کمی پیچیده‌تر بوده و باید از تنظیمات دستی وبه صورت دقیق استفاه کنید. که البته کمی زمان‌بیشتری را میگیرند. اما با تمرین می‌توانید این کار را یاد بگیرید.

در راهنمای زیر  فرض می‌شود که شما از تراز اژدر استفاده می‌کنید. و باید از این تکنیک برای 3 یا 5 نقطه از تراز و دستگاه‌های دوار استفاده کنید.

 • تراز لیزری را روی سطح قرار دهید. و موقعیت آن را به‌ صورت دستی و با استفاده از حباب سنتی روی دستگاه تنظیم کنید.
 • پروژکشن را روشن کنید تا بتوانید یک خط مناسب را در جایی که به آن نیاز دارید مشخص کنید.
 • اگر لازم است سطح را با چیزی علامت‌گذاری کنید. ممکن است در پروژه‌های بزرگ لازم باشد  کمک بگیرید.
 • قبل از شروع کار ، دستگاه را تراز کنید و علامت‌ها را دوباره بررسی کنید.

در مورد دستگاه‌های تراز خودکار، فقط باید اندازه‌ها را علامت‌گذاری کنید. و سپس دوبار علامت‌ها را بررسی کنید.

انواع تراز لیزری کدام است؟

تراز لیزری خطی، نقطه‌ای، چرخشی و ترکیبی همگی از انواع تراز لیزری هستند. که می‌توانید با توجه به نوع کار و نیازتان مدل مناسب را انتخاب کنید.

محتوا نویس: محدثه نجاریزدی

گروه کار داتیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *